Ханука, або Свято світла

Ханука, або Свято світла (вогнів, свічок), 2021 року відзначається починаючи з вечора неділі 28 листопада до вечора понеділка 6 грудня. Дата унікальна для кожного року, оскільки вираховується за місячним календарем.

Головна традиція цього великого іудейського торжества – запалення свічок в особливому свічнику, що є символом перемоги світла над темрявою.

Історія Хануки

Святкування Хануки було встановлено ще в другому столітті до нашої ери. 170 року до народження Христа Єрусалимський храм захопив сирійський цар Антіох IV Епіфан. Усі святині храму, зокрема золоту Менору, він відправив до Сирії. У відповідь народ Юдеї підняв повстання і через три роки переміг, хоча й поступався силами.

Повернувшись до оскверненого Єрусалимського храму, вони побачили там лише одну посудину з олією для лампад.

Її мало вистачити на один день, але дивовижним чином полум’я не згасало вісім днів. Протягом цього часу іудеї прибрали язичницьких ідолів, освятили храм та зробили нові запаси олії.

На згадку про очищення храму було встановлено свято. 25 число єврейського місяця кислева (день, коли храм було осквернено), вважається першим днем Хануки; а головним її символом стали свічки.

Хануку присвячено бесідам про давньоєврейських мудреців, Бога і Тору. Це свято відзначають весело, влаштовуючи багаті застілля. Серед традиційних страв – пончики, смажений хліб із часником, салати та пироги.

Поділитися в соц. мережах